Dlhosrstý verzus krátkosrstý

Psie plemená by sme podľa typu srsti mohli rozdeliť na tri typy, a to krátkosrsté, dlhosrsté a drsnosrsté. Mnoho ľudí, pri výbere vhodného psa pozerá na tento aspekt, ako na jeden z najdôležitejších. Je pravdou, že psí kožuch potrebuje svoju starostlivosť, ktorá sa odvíja práve od typu srsti. Zároveň priamo súvisí aj s poriadkom v domácnosti. Ak si však myslíte, že krátkosrsté plemená vám uľahčia starosti, nie je to úplne tak.

labrador
 
Dlhosrsté plemená
 
Dlhá srsť znamená najmä náročnejšiu starostlivosť. Aj tu, by sme mohli psi rozdeliť do dvoch skupín. Niektoré sa strihajú a niektoré nie, pretože im srsť narastie len do určitej dĺžky.
 

  • Plemená, ktoré je potrebné strihať: pudel, bobtail…
  • Plemená, ktoré nie je potrebné strihať:dlhosrstá kólia, jazvečík, chrt, ovčiak…

 
Pri všetkých plemenách s dlhou srsťou, musíte počítať s pravidelnou starostlivosťou, teda najmä česaním. Takéto psy však potrebujú i častejšie umývanie, pretože sa v ich kožuchu zasekne omnoho viac prachu a iných nečistôt. Samotné kúpanie je o čosi náročnejšie a rovnako tak i sušenie. Pri napadnutí vonkajšími parazitmi, ako sú napríklad blchy, sa ich zbavuje taktiež ťažšie. To isté  platí aj pri prípadných kožných ochoreniach, ekzémoch, či zraneniach. Pri dlhosrstých plemenách však budete v skutočnosti omnoho menej upratovať. Chlpy totiž ostávajú na psoch a ak aj nejaké vypadnú, nie je problém ich povysávať, či pozametať.

kolie
 
Krátkosrsté a drsnosrsté plemená
 
Tieto dva druhy srsti sú si veľmi podobné čo sa starostlivosti a aj čistoty týka. Aj tieto psy potrebujú pravidelné česanie a kúpanie, tieto úkony sa vám ale budú vykonávať o čosi jednoduchšie. Najväčším problémom pri krátkej srsti je jej vypadávanie. Krátkosrsté plemená v skutočnosti pĺznu oveľa viac, ako tie dlhosrsté. Problémom sú aj samotné chlpy. Sú tvrdšie a do textilných materiálov sa doslova pozapichujú. Klasické povysávanie preto nestačí. musíte použiť špeciálne nadstavce na vysávač, alebo iné náradie na tento účel.