Kŕčové žily – niektoré vidíme, iné zas bolia

Kŕčové žily vznikajú z viacerých dôvodov. Najbežnejším z nich je genetika. Uškodiť si však môžete aj nesprávnou životosprávou, ktorá vedie k obezite, neliečením vysokého tlaku či iných ochorení spojených s obehovým systémom alebo príliš častým sedením. Rizikovým faktorom je napríklad i tehotenstvo alebo prekonanie operačného zákroku dolných končatín. Pokiaľ patríte do niektorej zo spomínaných skupín , mali by ste si čím skôr nájsť svojho cievneho lekára a chodiť na pravidelné prehliadky. V niektorých prípadoch, totiž kŕčové žily voľným okom nespozorujete.
 

Žena vo vysokých podpätkoch

Vonkajšie kŕčové žily nebolia, zbadáte ich však ihneď

 

 
Prvým typom ochorenia sú takzvané vonkajšie kŕčové žily. Tie nebolia a ani nespôsobujú opúchanie nôh. Prehliadnuť ich však nemôžete, pretože ide o klasicky sfarbené a vystupujúce žily. Najprv sú veľkosti do jedného milimetra. Ak však problém nezačnete riešiť, postupne sa začnú zväčšovať. Tento typ ochorenia nie je až tak nebezpečný, aj keď nie zanedbateľný. Mnohí ľudia siahnu po operačnom zákroku, z čisto estetických dôvodov.
 

Vnútorné kŕčové žily odhalí len vyšetrenie

 
Druhým typom ochorenia sú vnútorné kŕčové žily. Už ich názov nám napovedá, že sa nachádzajú vo vnútri nôh, teda nie sú navonok viditeľné. To, že niečo nie je v poriadku dokáže odhaliť len vyšetrenie kŕčových žíl na nohe http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php. Nemusíte sa ničoho obávať. Lekár vám iba prejde nohy pomocou ultrazvuku ( klasické sono ) a výsledok budete poznať do niekoľkých sekúnd.

Výsledok vyšetrenia ultrazvukom

Príznaky vnútorných kŕčových žíl:

  1. Časté opuchy nôh
  2. Bolesti v dolných končatinách
  3. Pocit ťažoby
  4. Opúchanie členkov
  5. Tŕpnutie niektorých častí nôh
  6. Pocit svrbenia vo vnútri nôh

 
Vnútorné kŕčové žily síce nepredstavujú estetický problém, sú však o to viac nebezpečné. Ak sa u vás potvrdí táto diagnóza, nemali by ste čakať ani minútu navyše a žily čo najskôr riešiť operačným odstránením.