Letecký gigant Garuda chce rušiť obchody pre pády lietadiel

Tento krok je považovaný za prvé formálne zrušenie objednávky lietadla. Hovorca Garuda povedal, že cestujúci "stratili dôveru" v lietadle. To prichádza ako vyšetrovatelia pracovať na stanovenie príčiny nedávnej havárie zahŕňajúce 737 Max 8, ktorý zabil 157 ľudí.

letadlo
 
Bola to druhá smrteľná katastrofa zahŕňajúca prúd v priebehu piatich mesiacov. Lietadlo Lion Air havarovalo v októbri a zabilo 189 ľudí.
 
"Poslali sme Boeingovi list s požiadavkou, aby bol príkaz zrušený," povedal hovorca Garuda Ikhsan Rosan pre agentúru AFP.
 
"Dôvodom je, že cestujúci Garuda v Indonézii stratili dôveru a už nemajú dôveru" v lietadle, ktoré povedal, a dodal, že letecká spoločnosť čaká na odpoveď Boeingu.
 
Garuda neodpovedal okamžite na žiadosť BBC o komentár. Hovorca Boeingu "nebol schopný komentovať diskusie o zákazníkoch".
 
Garuda už dostal jeden z 737 Max 8 lietadiel, AFP hlásené, časť 50-lietadlo objednávky v hodnote 4,9 miliardy dolárov (£ 3,7bn) na katalógové ceny, keď to bolo oznámené v roku 2014.
 
Vyšetrovanie prebieha
Garuda bol medzi zákazníkmi Boeingu, ktorý naznačil, že by mohli zrušiť svoje objednávky. pre lietadlá 737 Max, ale indonézska letecká spoločnosť sa javí ako prvá, ktorá bude konať.
 
Zatiaľ čo neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že by boli spojené etiópske letecké spoločnosti a katastrofy s leteckou dopravou Lion Air, francúzski experti, ktorí analyzujú letovú databázu letových údajov spoločnosti Ethiopian Airlines, hovoria, že skoré vyšetrovanie poukazuje na „jasné podobnosti“.

letiště
 
Odborníci sa domnievajú, že nový automatizovaný systém v lietadlách Boeing – určený na zastavenie zastavenia ponorením do nosa – mohol zohrať úlohu pri oboch nehodách, pričom piloti ho nedokázali prekonať. Spoločnosť uviedla, že po páde letu lietadla Lion Air prichádza aktualizácia softvéru. Vyšetrovatelia majú v úmysle vydať predbežnú správu o havárii spoločnosti Ethiopian Airlines do polovice apríla.